V rámci projektu Evropské unie INTERREG V-A, kterého se obec Hřensko plně účastnila a využila veškerý jeho dostupný potenciál, získala obec dotaci na nákup operačních spojovacích prostředků pro záchranu života, zdraví a majetku, ochranu před nebezpečnými vlivy a krizové komunikace složek IZS.
Samotnému nákupu komunikačních prostředků – radiostanic předcházelo nejprve zjištění aktuálních potřeb na koncové komunikační prvky zejména ve vztahu k IZS a pak zjištění potřeb přímo Hřenských hasičů. Podmínky pro komunikaci v IZS jsou jasně dané řádem spojové služby HZS a dalšími technickými a bezpečnostními předpisy. Pokud radiostanice splňuje tyto podmínky, nabízí se na českém trhu relativně velká modelová řada radiostanic od několika různých více či méně známých výrobců v cenových relacích jednotek tisíců až desítek tisíc korun. Jelikož obec Hřensko splnila všechny podmínky již zmíněného projektu INTERREG V-A, bylo rozhodnuto o koupi radiostanic maximálně kvalitních a odolných.
Není výmyslem, že Hřenští hasiči, přestože jsou to „jen“ dobrovolní hasiči JPO3, se svými výjezdy řadí mezi elitu. Výjezdy jsou převážně na záchranu života a zdraví a to ve velice náročném terénu nejen Českosaského Švýcarska v denní i noční hodinu a za každého počasí.
A při těchto zásazích je spojení mezi členy jednotky, mezi jednotkami na místě zásahu, veliteli a operačním střediskem prioritou. S tím vším ale úzce souvisí i to, že na koncové prvky radiové komunikace jsou kladeny vysoké nároky na kvalitu, výdrž, jednoduchost obsluhy a robustnost.
Na základě získaných zkušeností s produkty firmy Motorola padla jednoznačná volba na tohoto výrobce profesionálních radiostanic. Z modelové řady určené do nejnáročnějších podmínek pak byla vybrána řada DP4000. Důvodů bylo několik. Prvním bylo krytí IP57. To znamená, že tato řada je vodě odolná až do hloubky 1m. Další důvody byly její všeobecná odolnost a robustnost se zachováním kvalitního přenosu zvuku a také to, že jde o radiostanici, která je schopná pracovat jak v analogovém FM režimu, tak v moderním a rychle se rozrůstajícím digitálním DMR režimu. Radiostanice lze tak maximálně využít jak v současné době, tak je ale připravená do budoucna. Digitální provoz lze však využít i v současné době a Hřenští hasiči ho také využívají.
S těmito radiostanicemi tak již není problém spojit se přímo s posádkou pozemní či letecké záchranné služby, kterou je potřeba navést přesně na místo vyzvednutí, nebo naopak navedení pozemní jednotky ke zraněnému.
Dalšími přednostmi jsou váha pouhých 303g s Li-Ion akumulátory technologie Impres, dlouhým provozem až 8 hodin v analogovém režimu, v digitálním až 12 hodin, vysoká typická citlivost 0,22uV v analogovém režimu, v digitálním 0,19uV, vysoká selektivita až 60dB při šířce pásma 12,5kHz, pracovními teplotami od -30°C až +60°C, vysílacím výkonem až 5W. Analogová modulace je frekvenční, digitální podle standartu DMR je 4FSK. Dále splňuje mnoho vojenských standardů, pro hasiče důležité zejména tepelný náraz, vlhkost, slaná mlha, déšť a mechanická odolnost.
Jako důležité příslušenství je inteligentní nabíječ technologie Impres. Akumulátor v radiostanici si do své paměti ukládá provozní údaje, podle kterých pak nabíječ určí nejvhodnější nabíjecí režim pro maximalizaci nejen výkonu ale i výdrže akumulátoru. Připojený software k inteligentnímu nabíječi pak dokáže odhalit chyby, kterých se uživatel dopouští například nevhodným přerušováním cyklů, nebo nabíjení kdy to není zapotřebí.
Pořízené radiostanice jsou profesionální, kvalitní a na budoucnost připravený komunikační prostředek Sboru dobrovolných hasičů obce Hřensko.